top of page

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ 

Proje Türü: Sosyal Merkez

Proje Yeri: Kayseri 

İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Yılı: 2017

Durum: Konsept Proje

Ekip: Kadir Uyanık, Dicle B. Özdemir

Kayseri engelsiz yaşam merkezi 33000 m2’lik açık alan içerisinde toplam toplam 6700 m2 inşaat alanı olarak konumlanır. Kafeterya, konaklama, fizyoterapi merkezi ve havuzu, spor salonu, eğitim birimleri, kütüphane, atölyeler, yemekhane ve 100 kişilik konferans salonunu bünyesinde barındırır.

Bulunduğu arazinin özellikle önemli bir bölümünü yapılaşmadan uzak tutarak tek katlı birimler olarak araziye yayılır, parçalı yapısı ve küçük iç bahçe ve avlular ile çevredeki doğal peyzaj ile daha sık temas etmeyi amaçlar. Böylelikle yapının içindeyken aynı zamanda ağaçlıklı bir bahçede olduğunuzu hatırlatır.  

Yapılaşma alanı dışında kalan bölgeler ise yapının birçok yeri ile ilişki kuran doğal ağaçlıklı park alanıdır. Kullanıcıların hiçbir engel olmaksızın birimler arası kullanım ve ulaşımı konusunda  kolay bir şekilde kullanımının sağlanması amacıyla tek katlı birimler birbiri arasında kullanıcı odaklı olarak bir araya gelmiş, bu sayede programdaki fonksiyonlar arası kompakt bir kullanım sağlamıştır.

Önerilen yapı, tüm servis mekanları ve diğer kamusal mekanların her biri iç bahçeler avlular ve park alanındaki ağaçlar ile iç içe, her yönden kolay ulaşılabilir olarak tasarlanmış, fonksiyonel,  sürdürülebilir mimari dili ile Kayseri’nin yatay peyzajının içinde kaybolan bir yapı olması amaçlanmıştır. 

bottom of page