top of page

do[x]architecture 2016 yılında Dicle B. Özdemir ve Kadir Uyanık tarafından İstanbul’da kurulmuştur, mimarlık ve tasarım alanında hizmet vermektedir. do[x] ekibi hem insan ihtiyaçları hem çevre duyarlılığını esas alan bütüncül ve etkili tasarımlar üretmeyi hedefler. Tasarımda detaydan bütüne, disiplinler arası çözüm ortakları ile katılımcı ve kolektif bir model benimseyerek fikir ve çözüm üretmeyi amaçlar. Farklı ölçek, yapı ve kullanımlarda fikir aşamasından tasarımın kullanıcıyla buluşması safhasına kadar farklı aşamalarda hizmet sunar.

dox_DBO_edited.jpg
dox_KU_edited_edited.jpg

Dicle B. Özdemir

Mimar

2009 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl İTÜ Mimari Tasarım Programı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2010-2016 yılları arasında çeşitli ofislerde ve farklı ölçekli projelerde mimar/proje yöneticisi olarak görev aldı. Katıldığı öğrenci yarışmaları ve profesyonel yarışmalarda ödüller aldı. 2017-2019 yılları arasında Sakarya Üniversitesi mimari tasarım stüdyosunda yürütücü olarak yer aldı. 2016’dan bu yana mesleki çalışmalarına, kurucusu olduğu do[x]architecture tasarım ofisinde devam etmektedir.

Kadir Uyanık

Y.Mimar 

2007 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım programında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2009 yılında tamamladı. 2013 yılında Kültür Üniversitesi’nde doktora eğitimine başladı. 2007-2019 yılları arasında Kültür Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak stüdyo yürütücülüğü yaptı ve dersler verdi. Katıldığı öğrenci yarışmaları ve profesyonel yarışmalarda ödüller aldı. 2016’dan bu yana mesleki çalışmalarına, kurucusu olduğu do[x]architecture tasarım ofisinde devam etmektedir.

Ödüller

1.lik Ödülü  I 2023 I Konya İklim Müzesi Davetli Yarışma I Konya 

1.llik Ödülü I 2021 I İncirli Meydanı, Pazar Alanı ve Aktarma Merkezi Davetli Yarışma I İstanbul 

2.lik Ödülü  I 2017 I Çekirge Meydanı Mimari, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Tasarımı Yarışması I Bursa 

Mansiyon    I 2015 I Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi I Çanakkale I Mansiyon

1.lik Ödülü  I 2013 I MEB Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması I Aydın

2.lik Ödülü  I 2013 I MEB Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması I Denizli 

1.lik Ödülü  I 2012 I Orhangazi Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması I Bursa

2.lik Ödülü  I 2010 I Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi I İzmir 

1.lik Ödülü  I 2008 I Kayseri İç Kalesinin Korunarak Kültür ve Sanat Ortamına Dönüştürülmesi I Kayseri

Türkiye Mimarlık Yıllığı Seçkisi  I  2021  I  Müze Gazhane Müze ve Kütüphane Binaları

Türkiye Mimarlık Yıllığı Seçkisi  I  2019  I  Kayseri Kale İçi Arkeoloji Müzesi

Katkıda Bulunanlar

Ahmet Özer, Anıl Asal, Bedirhan Koç, Bilge Akbulut, Cansu Özay, Damla Çolakoğlu, Dilşad Uzar, Ferhat Çerkeş, Gizem Temiz, Gizem Arslaner, Gülşah Güneş, Magsat Recepbayew, Melis Ünal, Nihan Ece Çelik, Sümeyye Karakaya, Tuncay Güner, Zeynep Alpsoy

bottom of page